Açık Kök Ceviz Fidanı İle Tüplü Ceviz Fidanı Arasında ki Farklar

Değerli dostlar; bildiğiniz gibi mart ayı bitiminden sonra açık kök fidan satışları bitmekte ve eğer ceviz bahçesi kurmayı düşünenler varsa artık tüplü fidan alıp bahçe kurulumu gerçekleştirmek zorunda kalmaktadırlar. Özetleyecek olursam eğer, açık kök fidanlar Eylül ayıyla Mart ayı arasında piyasada olup bu aylar arası dikimi gerçekleştirilmektedir.

tuplu_chandler_ceviz_fidani_asili_ceviz_fidani_7

 

Peki Bunun Nedeni Nedir?

Bunun nedeni arkadaşlar ceviz fidanı Eylül ayından sonra uyku dönemi dediğimiz döneme girerler ve kökler açıkta kalsa da ki bu iyi bir şey çünkü fidanın her kısmını görebilme şansımız olmakla beraber taşıması nakliyesi de kolay olmaktadır. Tüplü fidan denildiğinde peki neden korkmaktayız. Aslında korkacak bir şey yok fidandan anlayanlar ve güvenilir yer ile çalışanlar için özellikle. Tüplü fidan dediğimiz fidanlar kökleri toprak içerisinde torbalanmış halde ya da saksılanmış halde olan fidanlardır. Bu fidanların kökleri ve aşı bölgesinin altı görülemediğinden güvenmediğimiz kişi veya kurumlardan almanızı tavsiye etmiyorum. Unutmayınız ki toprak üzerindeki bölgeyi besleyen kısım toprak altında kalan fidanın kökleridir. Ceviz fidanlarımız Mart ayından sonra uyku döneminden çıkıp uyanma yanı tomurcuklarını açma dönemine geçtiğinden köklerinden toprağa bağlı olmak isterler, aksi durumda fidanımız kuruyup ölmektedir. Tüplü fidanlar yılın 12 ayında da dikimi gerçekleştirilebilir. Hava koşulları uygun olduğu müddetçe tabi ki. Bu neden ile tüplü fidanlar avantajlı gibi görünmekte ancak biraz önce dediğim gibi güvenebileceğiniz yerlerden almanızda fayda var yoksa kökleri kötü durumda ise hemen anlamaz araziye ya da bahçenize diktikten sonra fidanların kurumasıyla fark edersiniz. Bu durumda tamamen zaman kaybıdır. Bir de Mart ayından sonra başlayacak olan sıcak havalar fidanların su ihtiyacını arttıracağından dolayı yaz ayları düzenli olarak sulama yapmanız gerekecektir. Tabi normal büyük ağaçlar içinde sulama geçerlidir yanlış anlaşılmasın yaz ayları sulama yapılmazsa ceviz ağaçları verimden düşer ve strese girer. Konuma dönecek olursam yaz ayında dikeceğiniz ceviz fidanlarına yapacağınız sulama işleri daha hassas olmalıdır yoksa kök çürümesi yaşar ve emekleriniz boşa gider.

431385672_601467449921165_1807783336_n

Peki Ne Yapmalı Tüplü Fidan Dikmek İstiyorum Derseniz

Öncelikle tarla, bahçe seçiminiz doğru olmalı. Hafif meyilli yerleri ceviz sever. Toprak yapısı önemli. Kabaca tarif edersem ne sımsıkı toprak ne de çok kumlu toprak sever, sulama yapıldığında çamur olmayacak su tutma kapasitesi yüksek toprakları sever. Toprak analizi yaptırmayı kesinlikle unutmayın. Kimse toprakta hangi mineralden ne kadar olduğunu bilemez. Bu yüzden kesinlikle analizinizi yaptırın sonradan başınız ağrımasın. Taban suyu yüksek yerlerde kesinlikle ceviz sorun yaşamakta bunu da göz ardı etmeyin. Ceviz suyu sever ne güzel tabanda su var gibi düşüncelere kapılmayın hayal kırıklığına uğramayın. Tüplü fidan temini için sizlere en iyi tavsiyem kesinlikle güvenebileceğiniz bir fidanlıktan ya da işi bilen ziraat mühendislerinden yardım alarak fidan alımı gerçekleştirin. Sonrası sizin fidanlarla ilginiz ve hassasiyetinize kalacaktır. Fidanları araziye diktikten bir süre sonra sanki yapraklarda solma tarzı şeyler görebilirsiniz korkmayın büyük alana geçtiğinden yaptığı belirtidir ve kendisini toparlar.

Sonrasında ceviz çeşit seçimine geçelim. Kesinlikle güvenebileceğiniz fidanlıklardan alışveriş yapın bu öncelikli tavsiyem sizlere. Sonrasında bölgenizin rakım özelliklerine göre seçime başlayın 1000-1100 rakım yüksekliğe kadar Chandler denilen Amerikan cevizi, salkım ceviz ve bodur ceviz diye de adlandırılan ceviz cinsinden bahçe kurabilirsiniz. Tabi chandler cinsi her ne kadar kendi kendini tozlayabilse de  siz tozlayıcı çeşidini her 10 ağaca 1 adet gelecek şekilde bahçenizi kurun. Tozlayıcı çeşit olarak ise Franquetta cinsi kullanabilirisiniz. Toparlarsam 1000-1100 rakım yüksekliğe kadar Chandler ceviz çeşidine Franquetta tozlayıcı kullanarak bahçenizi kurabilirsiniz. Bahçenizi 8m x 4m – 7m x 3.5m aralıklardan biriyle dikip can suyunu vermeyi unutmayın. Can suyunu verdikten sonra bir daha sulama yapmama gerek yok demeyin. Yaz ayına giriyoruz ya da zaten yaz ayında dikim yaptınız zaten bu neden ile ortalam gün verecek olursak 10-15 günde bir sulama yapılması gerekmektedir. Tabi ki unutmayın bu sulama günleri hava şartlarına göre değişir. yağmurlu bir hafta geçtiyse hemen ardından sulamaya gerek yoktur ya da çok sıcak geçen günlerde ağaçta su ihtiyacı belirtileri olur siz 15 gün olsa da sulasam diye beklemeyin. Kontrol edin bahçenizi sürekli ve ona göre sulama yapın. Sulama yöntemi olarak damlama sulama, karık açma yöntemiyle sulama gibi tipler vardır. Benim tavsiyem tabi ki damlama sulamadır. Hem suyu boşa vermemiş olursunuz hem kontrollü sulama yapmış olursunuz ve en büyük avantajda yabancı otlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Sadece istediğiniz yeri sulayacağınızdan yabancı ot daha az çıkacaktır. Damlama sulama yönteminde ilk tesis masrafı fazla olabilir ancak bu sistemi sürekli kullanacağınızı ve ceviz ağaçlarından ileride ürün alacağınızı unutmayın.

buraktarim1acik-koklu-ceviz-fidanlari-fernor

Açık Kök Fidan Tüplü Fidan dan Daha Uzun

Evet değerli dostlar bana en çok gelen sorulardan biriside neden açık kök fidanlar tüplüden daha uzun,  açık köklü olanlar daha çabuk mu büyüyor gibi sorular. Arkadaşlar açık kök fidan da tüplü fidanda bir sonraki yıl ortalama olarak aynı boylara ulaşacaktır. Açık kök fidanlarda dikimden sonra tepe budaması yapılıp boyu %40 a kadar kısaltılmaktadır zaten. İleri ki yıllarda fidanlar aynı boyda olacaktır. Bu nedenle açık kök ile tüplü fidan büyüme kriterleri aynıdır.

Unutmayın değerli üreticiler; bahçe kurmanın bir çok detayı vardır. Kesinlikle işi bilen kişilerin danışmanlığında ceviz bahçesi kurulumu yapın, sonradan hayal kırıklığına uğramayın.

Ziraat Mühendisi

Ramis Özgen AKIN

6357E429

Kategoriler: Ceviz Yetiştiriciliği,Eğitim Yazılarım

Etiketler: ,,,,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.