Badem Fidan Seçimi – Fidan Temini

Değerli arkadaşlar; her meyve fidanında olduğu gibi badem fidanı seçimi yaparken dikkat etmemiz ve bilmemiz gereken bazı konular vardır. Sizlere bu yazımda badem fidanı alacak olan arkadaşlara fidanın nasıl özelliklere sahip olması gerektiğinden bahsedeceğim.

badem_71307

Aşılı badem kapama bahçeleri ülkemizde iki şekilde kurulmaktadır:

1. Bahçeye direk tohumdan ekim yapılarak çıkan yabani fidana (anaç) yerinde aşı uygulanır. Bu yöntemde gerek anacın aşılanacak düzeye getirilmesi gerekse aşılamadan sonraki fidanın bakımı oldukça zor ve masraflıdır. Birde aşının tutma olasılığını göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bununla beraber aşılı fidanın ürüne yatırılması oldukça zaman almaktadır.

2. Bahçe kurulumunda ki  en uygun yöntem aşılı fidan kullanılmasıdır. Aşılı fidanlarda iki türlüdür;

*Açık kök aşılı fidan

*Tüplü (torbalı) aşılı fidan

Bunlardan hangisiyle bahçe kurulsun kesinlikle fidanların fiziki yapısı incelenmeli ve belgelerinin olduğundan emin olunmalıdır. Bunların dışında en önemli olan şey ise fidan aldığınız fidanlığın güvenilir bir yer olmasıdır.

 

Açık Kök Aşılı Badem Fidanı 

Fidanlar gözden geçirilirken;

  • Aşı yeri kök boğazının 10-20 cm yukarısında olmalıdır.
  • Fidanların zarar görmemiş olduğuna üzerilerinde yara bere gibi izlerle hastalık ve zararlı belirtileri bulunmamalıdır.
  • Fidanın gövdesi iyi gelişmiş ve odunlaşmış olmalıdır.
  • Kök sistemi iyi kontrol edilmeli ve kökün iyi gelişmiş olduğuna, kazık kök ve saçak köklerin söküm sırasında zarar görüp görmediğine dikkat edilmelidir.

 

Tüplü (Torbalı) Aşılı Badem Fidanı

Her mevsim dikilebilen tüplü fidanların açık köklü fidanlara göre birçok avantajı bulunmaktadır:

  • Erken kar yağan ve geç eriyen yerler için tüplü fidan uygundur. Açık kök fidanlar yaprağını geç döküp ve erken uyanacağı için bu tür yerlere dikilmeleri yapılmaz.
  • Zayıf yapılı, kumlu-çakıllı topraklarda yetiştirilen badem fidanları açık köklü dikildiğinde sorun yaşanır.
  • Aşılı badem fidanları her ne kadar suya az ihtiyaç duysa da, ilk yıllar toprağa tutunabilmesi için suya ihtiyaç duymaktadır. Sulama sorunu olan yerlerde tüplü fidan dikilmesi uygundur.

74

Tüplü fidanda en çok dikkat edilecek husus: Fidan üreticileri piyasaya erken girmek için torbaya aldıkları fidan köklerini kil toprakla sıkıştırmaktadır. Bunu fidan kökünün gelişimini beklemeden kök bölgesini sıkıştırarak fidanı sanki satışa hazırmış gibi piyasaya çıkarmaktır. Bu tür tüplü fidanlar şans eseri tutsa bile ömrü kısa olur.

 

Tabi ki tüplü fidanın yararları yanında zararları da vardır. Badem her ne kadar çalı tipinde olursa olsun kök yapısı kazık köklüdür. Kazık kök ve saçak kökler tüp (torba) içerisinde sıkışıp sorun yaşanabilir. Bu nedenle Kasım sonu ve Şubat sonu arasında toprak tavındayken ve uygun iklim koşullarında uyanmamış açık köklü fidan dikmek en doğru seçimdir.

badem_71307

Kategoriler: Badem Yetiştiriciliği,Eğitim Yazılarım

Etiketler: ,,,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.