Ceviz Bahçe Kurulumu – Ceviz Yetiştiriciliğine Başlangıç

Değerli arkadaşlar, ceviz yetiştiriciliğinin ve diğer meyve yetiştiriciliğinin tümünde olduğu gibi öncelikle bahçe nasıl kurulacak onu iyi bilmeliyiz. Bahçe kurulumu hassas bir konudur. Birçok yetiştiriciliğe yeni girecek olan üreticilerimiz için ne kadar basit gibi görünse de bunca bilgi kirliliği içerisinde doğruyu bulmak oldukça zor.

 

Ceviz yetiştiriciliği son yıllarımızın revaçta olan üretim çeşitlerinden birisi haline gelmiş ve ceviz yetiştirip ticaretini yaparak para kazanma hayali olan bir çok çiftçimizin duygularıyla oynanmış ve hayal kırıklığına uğratılmıştır. Burada birçok faktör söz konusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu faktörlere yazımın ilerleyen kısımlarında değineceğim.

Öncelikle ceviz fidanı dikeceğimiz, ceviz bahçesi yapmayı düşündüğümüz yeri incelemeliyiz. Toprak analizleri bakın toprak analizleri yaptırmalıyız. Yani bir kaç farklı yükseklikten analizler yaptırmalıyız. Basitçe toprak analizleri sonucu ilk adım olarak toprak yapımız uygun mu bunu anlamalıyız.

Arkadaşlar ceviz anlatıldığı kadar kolay yetişen bir ağaç değildir bunu öncelikle anlamalıyız. Her yerde cevizin çok kolay yetiştirildiği hiç bir şey yapmamıza gerek olmadığı gibi şeyler dolaşmakta bunlar oldukça yanlış şeylerdir. Ceviz yetiştiriciliği çok hassas bir konudur ve her uygulama zamanında, programlı ve doğru yapılmalıdır. Çok fazla hata kabul etmez. Her yapılan hata sizi yetiştiricilik yaptığınız yıllara göre geriye götürecektir ki yeni başlayansanız eğer baştan yanlış uygulamalarla bahçeniz ölmeye başlayacaktır. Ülkemizde cevizle ilgili o kadar çok rant oluştu ki bu nedenle bir çok yanlış uygulama ortada dolaşmaktadır. Bu yanlışlar ceviz fidanından başlamaktadır.

ormankadı

Özellikle ceviz fidanı ile ilgili çıkan yanlışlıklar sadece fidan şirketlerinin satış yapmak için piyasaya sunduğu saçma sapan kötü fidanlar yüzünden bir çok üreticinin canını yakmakta ve hayal kırıklığına uğratmaktadır. Kimsenin birinin emeğiyle oynamasına hakkı yoktur bu çok yanlıştır. Arkadaşlar ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyorsak ve bundan para kazanıp emeklerimizin boşa çıkmasını istemiyorsak eğer Ülkemizde ceviz konusunda uzmanlaşmış benim gibi başka arkadaşlarımızdan danışmanlık hizmetleri almanız gerekmektedir. Bizler ceviz konusunda ve diğer bahçe kurulumu meyvecilik konularında senelerce edindiğimiz tecrübelerimizi kullanarak sizlere hizmet vermekteyiz. Biraz düşünün ticari boyutu olan bir bahçe kuruyorsunuz bir çok para harcıyorsunuz ama bilginiz kısıtlı ve yaptığınızın doğruluğundan emin değilsiniz. Bu ne kadar yanlış bir durum. Ceviz bahçesi kurulumunda en baştan doğru hareket ederseniz eğer kazanırsınız. Sonradan yapılacak uygulamalar sizi hep zaman kaybına uğratacaktır. Tecrübe kolay edinilmiyor bilgi kolay kazanılacak bir şey değildir değerli arkadaşlar buna saygı duymalı ve işi bilen bizlere danışmalısınız.

Still056_00003

2012 yılından beri yaptığım çeşitli danışmalık hizmetlerimle Ülkemize hep katkı sağlamaya çalışmış ve doğru tarımı aşılamak için mücadele verdim. Doğru tarım ve bilinçli üretim için doğru insanlarla çalışmalı ve doğru uygulamalar yapılmalıdır.

10 dönüm (dekar) arazinizde olsa 500 dönüm (dekar) arazinizde olsa ceviz yetiştiriciliği konusunda doğru başlangıçlarla başarılı olabilirsiniz.

Danışmanlık hizmetleri için benimle ve diğer tüm arkadaşlarımla iletişime geçerek doğru bir başlangıç yapmanız temennimle. Saygılar…

Ziraat Yüksek Mühendisi

Ramis Özgen AKIN

20150717_073731

https://www.youtube.com/watch?v=9PWz5OyNrqA

Kategoriler: Blog,Çekimlerden,Ceviz Yetiştiriciliği,Gündem,Uncategorized

Etiketler: ,,,,,,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.