Ceviz Çeşitleri Nelerdir? Cevizi Genel Olarak İnceleyelim.

Ceviz, iklimsel koşulların izin verdiği ölçüde, ülkemizin her yerinde yetiştirilebilmektedir. Tarımsal istatistiklere bakıldığında bunu görebilmekteyiz. Ancak şunu unutmayalım, istatistiklerde bir ilde ya da ilçede ceviz yetiştiriciliğinin var olması, oranın her yerinde ceviz yetiştirilebilir anlamına gelmemektedir. Önemli olan ceviz bahçesi kurulacak olan yerin iklim özelliğidir. Biz buna meyvecilik dilinde mikro iklim demekteyiz.

6357E429

Yabancı ceviz cinslerinden en çok bilinen ve yetiştiriciliği yapılanları sıralayacak olursam;

Chandler cevizi Amerika kökenli olup yarı bodur bir ceviz çeşididir. Ağaçları orta derecede güçlü olup bir ölçüde dik büyüme yapar. Bu nedenle sık dikime uygundur. Soğuklama ihtiyacı 700 saat olup geç yapraklanır ve çiçeklenir. Böylece soğuk zararına, ceviz yanığına ve iç kurdu zararına pek maruz kalmaz. Kendine verimli bir çeşittir. Eğer gerekirse Cisco ve Franquette ile tozlanır.

06072010379Chandler ceviz çeşidinin görüntüsü.

 

Fernor cevizi Fransız kökenli bir çeşittir. Ağacı orta derecede kuvvetli ve yarı dik büyür. Erken mahsule yatar. Geç çiçeklendiği için ilkbahar donlarından pek zarar görmez. Çit sistemi yetiştiriciliğe uygundur. 4m x 8m dikim aralığı uygulanmalıdır.  Tam verim yaşındaki ağaçlar dekara ortalama 400-500 kg ceviz alınabilir. Fernette ile tozlanır.

21707556

Fernor ceviz çeşidinin görünümü.

 

Fernette cevizi Fransız kökenli bir çeşittir. Franquette ve Lara cinsi çeşitlerin çaprazlanması sonucu elde edilmiştir. Geç yapraklanır ve bu nedenle ilkbahar geç donlarının etkili olduğu yerlerde tavsiye edilir. Erken meyveye yatar. Nisan sonu Mayıs başı çiçeklenir. Bakteriyel yanıklık ve antraknoz hastalıklarına karşı nispeten hassastır. Fernor ile tozlanır.

fernetteFernette ceviz çeşidinin görünümü.

Franquette cevizi geç yapraklanan bir Fransız çeşididir. İlkbahar geç donlarının görüldüğü alanlar için uygundur. Çiçeklenme geç olduğundan diğer çeşitlerin polen dağılım zamanlarını kaçırır. Bu nedenle meyve tutumu ve verim genellikle düşüktür. Cisco ile tozlanmaktadır.

franquette-cevizi-2

Franquette ceviz cinsinin görünümü.

Pedro ceviz çeşidi Amerika California kökenlidir. Yan tomurcukların meyve verme oranı yüksektir. Taç yapısı toplu ve küçük, ağaçları nispeten kısa boylu olduğundan ev bahçelerinde de kullanıma uygundur. Kendine verimli olan Pedro çeşidinin soğuklanma isteği 400 saat gibi  çok düşük olduğundan, geç donların olduğu yerler için uygun görülmez. Rakımı düşük kıyılarda verimi yüksektir. Tozlayıcıları Cisco ve Franquette’dir.

pedrofoto1

Pedro ceviz çeşidinin görünümü.

Yabancı ceviz çeşitleri genel olarak en çok tercih edilenleri sizinle paylaştım. Şimdi de yerli çeşitlerden en çok bilinen ve yetiştiriciliği yapılanları genel olarak inceleyelim.

Yalova-1 ceviz çeşidi, ağacı yayvan ve kuvvetli gelişir. Genellikle sahil şeridinde ve kışları ılık geçen yerlerde yetiştirilebilir. Hasat Eylül sonlarında yapılmaktadır. Tozlayıcıları Kaplan 86 ve Şebin çeşitleridir.

Yalova-2 ceviz çeşidi, özellikleri Yalova 1 çeşidiyle hemen hemen aynıdır.  Yalova 2 çeşidinde önce dişi çiçekler olgunlaşırken, Yalova 1 çeşidinde önce erkek çiçekler olgunlaşmaktadır.  Tozlayıcıları Yalova 1, Bilecik ve Şebin çeşitleridir.

Yalova-3 ceviz çeşidi, ağacı dik, yayvan dallı olup, orta kuvvetli bir taç gelişimi gösterir. Meyveler Eylül sonuna doğru hasat edilir. Verimli bir çeşittir. Erken çiçekler önce olgunlaşmaktadır. Yalova 1, Bilecik ve Şen 3 çeşidiyle tozlanmaktadır.

Yalova-4 ceviz çeşidi, ağacı yayvan, dik dallı, orta kuvvette bir taç gelişmesi göstermektedir. Ceviz yetişen tüm bölgelere uygundur. Erken çiçeklenir. Verimli bir çeşit olup erkek ve dişi çiçekler aynı zamanda olgunlaşmaktadır. Yalova 1 ve Kaplan 86 çeşidiyle tozlanmaktadır.

Şebin ceviz çeşidi, ağacı sık dallı ve yayvan bir taç gelişmesi göstermektedir. Kıyı bölgeler hariç, ceviz yetişen tüm yörelere uygundur. Geç donların olduğu yerlerde tavsiye edilir. Erkek çiçekler önce çiçeklenmektedir. Bilecik, Yavuz 1 ve Şen 1 çeşitleriyle tozlanmaktadır.

Bilecik ceviz çeşidi, ağacı yayvan büyür ve kuvvetli bir taç gelişmesi gösterir. Kıyı bölgeleri hariç tüm bölgelerde yetiştiriciliğe uygundur. Geç donların görüldüğü yerlerde tavsiye edilmektedir. Bu çeşitte önce dişi çiçekler olgunlaşmaktadır. Şebin, Yalova-3 ve Yavuz-1 çeşitleriyle tozlanmaktadır.

Yavuz-1 ceviz çeşidi, ağacı yayvan-dik büyümektedir. Ceviz yetişen tüm bölgelere uymaktadır. Kuru ve taze ceviz olarak yetiştirilebilir. Şebin, Yalova-3, Gültekin-1 ve Bilecik çeşitleriyle tozlanmaktadır.

Kaplan-86 ceviz çeşidi, ceviz yetişen tüm bölgelere uygun olmasına rağmen özellikle kıyı bölgelerde yetiştirilmesi tavsiye edilir. Dik, yayvan taçlı olup, kuvvetli bir gelişme göstermektedir. Meyveleri 15 Ağustostan sonra hasat edilmeye başlanabilmektedir. Şebin, Yalova-1 ve Yalova-3 çeşitleriyle tozlanmaktadır.

 

Kategoriler: Ceviz Yetiştiriciliği,Eğitim Yazılarım

Etiketler: ,,,,,,,,,,,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.