Ceviz Fidanı Nasıl Olmalı ve Ne Zaman Alınmalı?

Değerli ceviz yetiştiricileri ve ceviz yetiştiriciliğine gönül vermiş arkadaşlar.

Ceviz yetiştiriciliği günümüzde çokça revaçta olan bir hadise. Bu konuyla ilgili ne kadar arkadaşımız çalışmalarını ve bilgilerini paylaşsa da üretim yapmak ve bahçe kurmak isteyen dostlarımız hatalar yapabilmekte. Ceviz yetiştiriciliğinde temele inmemiz gerek ve öncelikle bahçe seçimi ile fidan seçiminin doğru olması ile başlamalıyız.

ceviz

Her Arazide Ceviz Yetiştirilebilir mi?

Öncelikle toprak yapımız, toprak analiz sonuçlarımız ve toprak altı sonuçlarımız bizim için çok önemlidir. Toprak yapısı geçirgen bir yapı olması ancak tam kumlu olmamak kaydı ile ve çok sıkı toprak yapısıda olmaması gerekmektedir. Gözle ve toprağı elimize alıp biraz kazıp bu durumu kaba taslak anlayabiliriz. Toprak analiz sonuçlarımız ile de toprakta bulunan mineral ve toprağımızın yapısı hakkında bilgiler elde ederiz. Bunların haricinde en önemli olan konuda toprak altında neler olduğudur. Toprak altı dediğimde en önemli faktörlerden biri taban su yüksekliğidir. Sadece bu durum bile taban su yüksekliği bile ceviz yetiştirmemize engel olabilmektedir. Ceviz ağacı taban suyu yüksek yerleri sevmez ve iyi bir gelişim gerçekleştirmez. Eğer bu durumları göz önünde bulundurmadan hareket eder ve bahçe kurarsak bir kaç haftada anlayamayacağımız sorunlar olduğundan bizim 2 3 yılımızı boşa harcamamıza neden olur. Ağaçlar belli bir büyüklüğe ulaşır ve büyümeleri durur. Meyve vermezler. Zaman çok önemli ve doğru kullanmalıyız. 

ceviz2

 

Doğru Fidan Seçimi ve Fidan Alım Zamanı

Doğru fidan seçiminde ilk kriter doğru insanlarla çalışmaktır. Bunu sizlere her ceviz programı ve yazılarımda belirtiyorum. Ülkemizde çok sayıda fidan üreticisi var ve buna doğru orantılı olarak fidan üretimi de mevcut. Artık eskisi gibi fidan temin etmekte güçlük çekilmemekte. Ancak doğru fidan üreticisini seçmek bizim elimizde. Senelerin verdiği tecrübe ile söylüyorum her insanın nasıl kalitesi varsa ceviz fidanı üretimide bununla bağlantılı olarak kalite farkı oluşmaktadır. Piyasaya baktığımızda fiyatlar arasında çok fark görüyoruz. Neredeyse 5 6 liralara fidan da var 30 35 liralara ceviz fidanı da var. Bu kadar fark olması size garip gelmiyor mu? Gelmesin değerli okurlar. 5 10 liraya alacağınız fidan ile 30 liraya alacağınız ceviz fidanı arasında dağlar kadar fark var. Ben sadece çubuk dikip gerisi Allah’tan artık tutarsa diye düşünüyorsanız o bahçe kuracak arkadaşımızın tercihidir saygı duyarım. Ancak profesyonel bahçe tesisi böyle yapılmaz.

İlk bahçe tesisi için fidan kalitesi çok büyük önem taşımaktadır. Dikkat edin bahçe için fidan alacaksınız ve o fidanlarla çeşide göre çok uzun yıllarınız geçecek.  Yani kalitesiz fidan alıyım olur nasılsa diye düşündüğünüz an sonradan yapacağınız masraflar daha büyük olur ve o da fidanlar kendini toparlayabilirse eğer yoksa yaptığınız işlerle masraflarla kalırsınız. Hep söylediğim gibi bir işi baştan doğru yapın sonradan kimsenin kafası ağrımasın.

ceviz3

Fidan üretim işini layıkıyla yapan fidan üreticisi firma sahibi çok arkadaş var ellerine sağlık. Atalarımız çok güzel söylemiş “Ucuz etin yahnisi olmaz” diye. Geleceğe yatırım yapmak istiyorsanız fidanları ve bahçe tesisini doğru yapmalıyız.

Fidan alım zamanı özellikle Eylül ayı ile Mart ayı arasında üretimi yapılan (Söküm – Hasat) açık köklü fidanlardan kullanmanız en doğru kararlardan birisi olacaktır. Tüplü kullansak 12 ayda diksek olmaz mı diyen arkadaşlar tabi ki olacaktır. Evet tüplü fidanda alınabilir hiç bir sorun çıkmaz haklısınız. Ancak açık köklü fidanlar daha yeni hasatları yapılıyor ve kök yapısını inceleme kalitesini net bir şekilde görebiliyoruz. Tüplü fidanlarda ise kök yapısını göremediğimiz için altta neler oluyor bilmiyoruz. Burada fidan üreticisi arkadaşların kişisel kalitesi devreye giriyor. Güven meselesi. Tabi bu işten anlayan bizler ve başka arkadaşlar tüplü fidan içinde tahminlerde bulunabiliyoruz. Bazı üretici arkadaşların tip dışı ve ıskartaya çıkardığı fidanları (Satmayıp çöpe atacakları) bazı arkadaşlar kaliteli fidan sınıfında sattığınızda bizzat kendim tecrübelerim arasındadır. Kimse kimsenin geleceği ile ve hayalleri ile oynaması hakkı yoktur.

15541886_1334187469956571_313755966709951956_n

Fidan seçim ve üretim konusuna girmişken kısaca sulamadan da bahsedeyim. Ceviz ağacı su istemez gibi bir algı var. Bu algıdan bir çıkalım önce. Ceviz ağaçlarının da tabi ki diğer meyve ağaçları gibi suya ihtiyacı vardır. Özellikle Haziran ayından Ekim ayına kadar su isteklerini karşılamamız gerekmektedir. Gelişmiş ceviz ağaçları için hasat zamanına kadar desek daha açıklayıcı olacaktır. Unutmayalım ki bölgelere göre hasat zamanları farklılıklar gösterebilmektedir.

İletişim bölümündeki numaradan arayabilir, sosyal medya ağlarından veya mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

Saygılar Selamlar…

Ziraat Yüksek Mühendisi

Ramis Özgen AKIN

Kategoriler: Blog,Ceviz Yetiştiriciliği,Eğitim Yazılarım,Uncategorized

Etiketler: ,,,,,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.