Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İthal Hayvan İçin Çalışmalarına Başladı…

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir kez daha toplu şekilde hayvan ithalatı için harekete geçti. İthalat 100 bin hayvan olacak ve ithalat için ilk ekip Uruguay’a gönderilecek.

Anadolu’nun verimli topraklarında yetiştirilmeyen hayvanlar Amerika kıtasından, Uruguay dan getirtilecek.

 

490-245

Halbuki Anadolunun koskoca meralarında, otlaklarında hayvancılığımızı geliştirebileceğimiz onca yeşil alan varken hayvancılık yapamamamız ve yetemiyor olmamız ilginç değil mi? Aslında değil. Nedeni ise hayvancılık ve tarıma önem vermediğimizden. Önemsiz dediğimde akıllara üreticinin önemsemediği gelmesin. Tarıma ve hayvancılığa destek verilmediğinden önemsiz ve yetersiz duruma düşmekteyiz. Hatırlayın 2010 yılında aynı şekilde hayvan ithalatı gerçekleştirilmişti. Amacımız yüksek olan et fiyatlarını düşürmekti. Sonuç olarak et fiyatlarında bir düşüş olmadı ve en kötüsü de hayvan besiciliği yapan binlerce kişi ve şirketin batmasıyla sonuçlandı. Böyle olunca da şuan ki 100 bin hayvan ithalatı besicileri kara kara düşündürmekte. Tarım ülkesi olarak bizim yapabileceğimiz bu kadar olmamalı. Fiyatlar yüksek olduğunda direk olarak ithalata yönelmemiz ne kadar doğru bir streteji. Gözümüzü biraz açıp baktığımızda aslında ne kadar az sayıda hayvancılık işi yapan kaldığını görebiliriz. Bizim asıl bunu geliştirmemiz ve bazı şeyleri kolaylaştırıp ucuzlaştırmalıyız.

MTA3NzEyMT-mera-ne-demektirHayvancılık maaliyetlerinin yaklaşık %70 i yemdir. Yem ne kadar büyük bir paya sahip. Yem fiyatları yüksek olduğundan hayvancılıkla uğraşan biri sürekli yemini dışarıdan almaya kalktığında kar elde etmeyi bırak zarara uğramaktadır. Bu kapsamda devreye meralar ve kendi üretimimiz hayvan yemleri girmektedir. Kendimiz üretmeye çalıştığımızda da mazot, gübre vs. gibi bir çok haddinden yüksek fiyatlı kullanmamız gereken şeyler karşımıza çıkıyor. Bunların destekleri de çok düşük olduğundan pek bir şey ifade etmiyor üretici için. O zaman elimizde geriye meralarımız kalıyor. Peki meralarımıza bakıyor muyuz? Denetimden geçiyor mu mera alanlarımız. Hayvancılıkta kar elde etmenin yolu mera alanlarında hayvanları otlatmadan geçer bu bir gerçektir. Bunun yanında tabi ki hazır yemler kullanmak gerekir ancak yeteri kadar kullanılacağından sorun çıkmayacaktır.

Tekrar dönelim hayvan ithalatına. Besicilere destek verildiği takdirde Türkiye’nin hayvan ihtiyacı fazlasıyla karşılanabileceğini ve hatta ihracata geçilebileceğini ifade ediyorlar. Ne kadar güzel bir şey. İthalat yerine ihracat yapılabilecek duruma gelebileceğimiz bir durum söz konusu. Ancak tarım ülkesi olarak 2010 yılında başladığımız hayvan ithalatında 2015 yılında tekrar ithalat yapmak için harekete geçilmesi umarım tekrar binlerce hayvancılık işinden ekmeğini, aşını kazanan besicilerin iflasına neden olmaz…

Unutmayalım bu ithalat hem besicilerin, hem çiftçinin hem de süt üreticisini olumsuz yönde etkileyecektir.

258803189247c695-0491-4ada-89d0-afb54e9515ab

Kategoriler: Eğitim Yazılarım,Gündem

Etiketler: ,,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.