Hünnap ve Trabzon Hurması Yetiştiriciliği

Değerli dostlar; Hünnap ve Trabzon Hurması yetiştiriciliği ülkemizde yeterince üretim alanlarına sahip olmayan iki meyvedir. Bunun nedeni ne olabilir?

Arkadaşlar öncelikle Trabzon hurmasından bahsedecek olursam, ülkemizde hünnap bitkisine kıyasla daha çok yetiştirilme alanına sahiptir. Başka meyve ağaçlarına alternatif olarak yetiştirilmektedir. Buna örnek verecek olursam aşağıdaki izleyeceğiniz Zirai Üretim programında şeftali bahçesi sonradan trabzon hurması bahçesine çevrilmiş ve alternatif olarak kullanılmıştır. Şeftali ağaçlarından istenilen sonuç alınamayınca hiç zaman kaybetmeden alternatif düşünen bahçe sahibi Trabzon hurmasını tercih etmiş ve çok olumlu sonuçlara ulaşmıştır. Genel olarak meyveciliğe baktığımızda sebzede olduğu gibi ekimi yapıldığı yıl ürün alınıp kazanca dönüşmeyeceği için çabuk karar verip bir an önce harekete geçilmesi gerekmektedir. Trabzon hurmasının ana vatanı Çin’dir. Sonradan Japonya’ya getirilmiş ve burada oldukça geniş üretim alanlarına sahiptir. Japonya da Japon Elması olarak bilinmekte ve halk tarafından yaz kış sevilerek tüketilmektedir.

Program videosunda yetiştiricilik hakkında  detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Hünnap bitkisine değerlendirecek olursam arkadaşlar, aslında hünnap yetiştiriciliğine ilgi oldukça fazladır. Bu program sonrası çok sayıda telefon almış ve nasıl yetiştirileceği, fidanını nereden temin edebileceğim ya da nasıl pazarlarım gibi çok sayıda soruyla karşılaştım. Hünnap bitkisine olan ilgi oldukça sevindirici. Değerli dostlar hünnap ağacı seçici bir özelliği yoktur. Yetiştiriciliği oldukça kolay ve getirisi de bir o kadar fazladır. Ağacın dallarında ki meyve miktarı fazla olduğundan yatmalar ve kırılmalar olabilmekte bu nedenle herekler ya da terbiye telleri gerilmesi yetiştiricilik için uygun olacaktır. Yumuşak dal yapısı ve dikenli dalları vardır. Bu nedenle insanlar çekinebilmektedir. Ağaç başına 20 25 kilo civarı 4 yaşındaki ağaçtan ürün alınabilmektedir. Daha da büyük ağaçlarda verim artarak devam etmektedir. Çok iyi bakımlarda 100-150 kilolara kadar verim alınabildiği görülmüştür. Bakımı kolay olan bu bitkiyi neden değerlendirmiyoruz.

Hünnap hakkında detaylı bilgileri videoda bulabileceksiniz. Herkese iyi seyirler dilerim… Saygılarımla…

 

Kategoriler: Blog,Çekimlerden,Eğitim Yazılarım

Etiketler: ,,,,,,,,,,,,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.