Son Zamanlar da En Çok İlgi Duyulan Chandler Ceviz Çeşidi Nedir? Tanıyalım ve Görelim..!

Chandler cevizi Amerika kökenli olup yarı bodur bir ceviz çeşididir. Ağaçları orta derecede güçlü olup bir ölçüde dik büyüme yapar. Bu nedenle sık dikime uygundur. Soğuklama ihtiyacı 700 saat olup geç yapraklanır ve çiçeklenir. Böylece soğuk zararına, ceviz yanığına ve iç kurdu zararına pek maruz kalmaz. Kendine verimli bir çeşittir. Eğer gerekirse Cisco ve Franquette ile tozlanır.

Chandler ceviz ağacının boyu yerli ceviz ağaçlarına göre daha kısa olduğundan halk bodur ceviz demektedir. Yapısal olarak boyu kısadır. Sadece sürgün uçlarında değil yan dallardan da meyve vermektedir. Salkım halinde görünüm oluşturabildiğinden salkım ceviz olarak ta bilinmektedir.

İklim ve toprak istekleri yönünden chandler cevizine bakacak olursak değişik toprak ve iklimlere kolayca uyum sağlamaktadır. Ceviz ağaçlarını yetiştirilmesi uzun zamana bağlıdır. Ortalama olarak 400-1800 saat soğuklanma ihtiyacı göstermekle beraber dünya üzerinde en çok yayılma gösteren meyve türlerinden birisidir. Ceviz genel olarak deniz seviyesinden (rakım) 1700 metre hatta bazı yerlerde 2000 metreye kadar yayılışı vardır. Chandler ceviz çeşidi ise 1200 metre rakımdan sonra pek önerilmez.

Chandler çeşidinin ağaç yapısını incelersek sık dikime elverişli bir çeşit olduğunu görmüş oluruz. Ağacın bodur olması ve budama şekliyle de şekil verilmesi sayesinde 3.5 x 7, 4 x 8, 5 x 7 gibi sık dikimlere uygundur. Dikim aralıkları oldukça önemlidir. İyi topraklarda 4 x 8, kötü topraklarda ise 3.5 x 7 metre dikim aralıkları kullanılarak dikim yapılmasını uygun görmekteyim. Yan dal verimi yüksek olan ceviz ağaçları için sık dikim düşünülmelidir.  Çit sistemi dikim modeli uygulanmalı ve birim alandan daha çok verim alınmalıdır. Dikim sistemi ve dikim şekline dikkat edilmesi gelecekte alacağınız ürünü etkilemektedir.

6357E429

Sık dikimde alacağınız verim elbette seyrek dikimden fazla olacaktır. Daha çok verim almak için sık dikim uygulanmaz bunu unutmayalım. Sık ya da seyrek dikimler ceviz çeşidine ve toprak yapısına bağlı olarak değişmektedir.

Chandler cevizde budama çok önemlidir. Sık dikim uygulandığından dolayı budama şeklimizi  de buna bağlı düzenli olarak yapmalıyız. Her yıl şekil budaması uygulanmalı ve ağaçlar ortalama aynı boylarda tutulmalıdır. Lider tip budama bu tip dikim şekillerinde uygun değildir. Daha çok goble tip budama uygundur ve uygulanmaktadır. Goble tipi budama şekli ağacın dal yapısını yukarıya doğru uzatmak değil yanlara doğru genişletmek amacıyla yapılmaktadır.

Dikim şekline göre ele alacak olursam 3.5 x 7 dikimde 1 dekara (dönüm) ortalama 35 adet, 4 x 8 dikimlerde ortalama 30 adet ağaç dikilebilir.

Konuk olarak katıldığım  Tarım Vizyon Programında Ceviz yetiştiriciliğinden yüzeysel olarak bahsettim.

Unutmayalım ki piyasada şuan chandler ceviz adı altında birçok başka çeşitler satılmaktadır. Bunu normal bir üretici anlamayabilir ancak emeğiniz boşa gider. Senelerce harcadığınız zaman ve paraları boşu boşuna harcamayın ve uzaman dan yardım alarak bahçe kurulumu yapın. Bahçe kurmak demek geleceğe yatırım yapmak demektir.  Her yapılan yanlış uygulama sizin bahçenizi 1-2 yıl geriye götürecektir. Bunların önüne geçmek için lütfen bizler gibi uzman ziraat mühendislerinden yardım alarak bu bahçeleri kurun.

Ramis Özgen AKIN

Ziraat Mühendisi

Kategoriler: Ceviz Yetiştiriciliği,Eğitim Yazılarım

Etiketler: ,,,,,,,,,,,,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.