TODAB – Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği İstişare Toplantısı 20 Mart 2015 Tarihinde Yapıldı

Tohum Dağıtıcıları Birliği (TODAB) Tohumluk Bayileri İstişare Toplatısı 20 Mart 2015 tarihinde Antalya Belek’te 362 bayi ve 500 katılımcı ile yapıldı.

İstişare Toplantısına TİGEM Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Karayama, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumculuk Dairesi Başkanı Mehmet Sığırcı, Antalya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürü Ahmet Dallı, Tohumculuk Dairesi Koordinatörü Alper Şahin ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ilgili ve bağlı kuruluşların temsilcileri katıldı.
Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkan Yardımcısı ve Tohum Dağıtıcıları Birliği (TODAB) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bilgin’in açılış konuşması ile başlayan İstişare Toplantısına, tohumluk bayilerinin yoğun katılımı oldu.

TODAB Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bilgin yaptığı konuşmada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte tüm sivil toplum örgütlerinin küresel ölçekte devam eden, ülke, coğrafya, kıta sınırları tanımayan bir gıda savaşının gönüllü askerleri olduğunu söyledi.
”Bugün Türkiye, bu acımasız savaşta tarımsal hasıla açısında Dünya’da yedinci , Avrupa’da ise biricisiyse, bu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız başta olmak üzere ilgili ve bağlı kuruluşlarla birlikte bizler gibi sivil toplum ve meslek örgütlerinin sayesindedir.Hepimiz birlik, beraberlik içinde savaşıyor, üretiyor, ihraç ediyor,istihdam yaratıyor, katma değer yaratıyoruz. Ne mutlu ki bugün burada tüm paydaşlar, tüm neferler bir arada” şeklinde konuşan TODAB Başkanı Ayhan Bilgin, ”Eğer Türkiye’nin son 12 yılda tohumluk üretimi 5 katın, ihracatı ise 8 katın üzerinde artış gösterdiyse, 2002 yılında 145 bin ton olan tohumluk üretimi 2014’te 775 bin 916 tona, aynı dönemde tohumluk ihracatı da 17 milyon dolardan 150 milyon dolara ulaştıysa bu bir başarı hikayesidir. Bakanlığın doğrudan verdiği desteklerin yanında üreticilerimizin finans ihtiyacının karşılanması için Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılan faizsiz yatırım ve işletme kredileri toplam 784 milyon liraya ulaştıysa bu bir başarı hikayesidir. Ancak, sektörümüz hedefi koyduğu gibi , 2023 yılında bir milyon ton üretim ve 500 milyon dolarlık da ihracat rakamına ulaşmak istiyorsa bu hikayenin devam etmesi gerekir” dedi.

– Verim, yeni, sertifikalı, adına doğru tohumluk ile artacak…

2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyar, Türkiye nüfusunun yaklaşık 100 milyon kişi olacağını ve tarım topraklarını genişlemeyeceğine göre, verimi artırmak zorunda olduklarını vurgulayan Ayhan Bilgin, şöyle devam etti; ”Peki verim nasıl artacak? Elbette tüm tarımsal üretim tekniklerinin geliştirilmesinin yanında yeni ıslah edilmiş çeşitlerin sertifikalı, adına doğru tohumlukların üretime sokulmasıyla artacak.
İşte biz Türkiye Tohumcular Birliği olarak, ıslahçısıyla, tohum, fide, fidan, süs bitkisi yetiştiricisiyle, sanayicisiyle ve tabi ki TODAB üyesi siz değerli bayilerimizle, dağıtıcılarımızla, hep birlikte bu amaçla var gücümüzle çalışıyoruz”

20150320_154457

– Tohum Bayileri sadece ticaret yapmaz, TODAB üyesi bayiler gıda güvencesinin teminatıdır…

Tohumluk bayilerini sadece tohumluk ticareti yapan işletme sahipleri gibi görmenin çok büyük haksızlık olduğunu söyleyen TODAB Başkanı Bilgin, tohumluk bayilerine şöyle hitap etti; ”Sizler, tohumlukları uygun ortamlarda muhafaza ederek gıda güvenliğimizin bir nevi bekçisi oluyorsunuz. Sizler, tohumlukları en uygun zamanda, en uygun miktarda ve en uygun fiyatlarla çiftçimize ulaştırarak gıda güvencesini sağlıyorsunuz. Sizler, üreticimize yol gösteriyor, ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor, en iyi tohumu kullanmaları için seferber oluyorsunuz. Sizler, tüm tohumculuk sektörünün çiftçimize ulaşan son noktasısınız.

– Sorunlarımızı konuşarak, tartışarak çözeceğiz…

Bugün burada sektör için bu kadar önemli roller oynayan sizlerin sorunlarını ve az önce anlatmaya çalıştığım başarı öyküsünün devam edebilmesi için yapmamız gerekenleri konuşmak ve çözüm yolları aramak için toplandık.”
İstişare Toplantısı sırasında tüm bayilerin her türlü sorununu ifade etmesi gerektiğini kaydeden Ayhan Bilgin, ”Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Tohum Dağıtıcıları Birliği yetkilerimiz detaylı bir şekilde, yaptıklarımızı, yapacaklarımızı, sorunlarımızı anlatacaklar. Tabi ki, bu sunumlarla yetinmeyecek, sizlerin, isteyen herkesin görüşlerini de can kulağı ile dinleyip, çözüm arayacağız.

– İstişare toplantılarımızdan somut sonuçlar alıyoruz…
Daha önce İstanbul’da yaptığımız İl Müdürleri toplantısında ve Konya’da düzenlediğimiz İstişare Toplantımızda da bayilerimizi dinlemiş ve ilk somut sonucunu almıştık. Sağ olsun Bitkisel Üretim Genel Müdürümüz tüm İl Müdürlüklerine bir yazı yazdı. Bu talimat sektörde haksız rekabeti önleyen, sizin haklarınızı savunan bir talimattı.
TODAB’a üye olmayan bayilere yetki verilmemesi ve yetkilerin güncellenmemesi gerektiğini belirten bu talimat için Bakanlığımıza ve sayın Genel Müdürümüze teşekkür ediyoruz. Her toplantımızda böyle somut sonuçlar almayı diliyoruz” dedi.
Her kurumda olduğu gibi kurum içinde mevzuattan yada mevzuatın uygulanmasından doğan sorunları olduğunu kaydeden Bilgin, hiçbir sorun çözülemez değildir, hep birlikte çözeceğiz. Sonuç odaklı çalışacaksak, taleplerin sizden yani tabandan gelmesi şarttır.

– TODAB’a üye olmayan bayi kalmayacak…

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürü Ahmet Dallı ise yaptığı konuşmada TODAB’ın İstişare Toplantısını Antalya’da yapmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.
Tohumun bitkisel üretimin temeli olduğunu anlatan Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dallı,” Antalya’da TİGEM ve BATEM ile birlikte 64 tohumculuk kuruluşu var. Bunların 34 tanesi araştırıcı kuruluş yetki belgesine sahip. 412 tane de tohumluk bayimiz var, ancak buların 201 tanesi TODAB’a üye. Ancak merak etmeyin kalanlarda kısa sürede üye olacaklar. Denetimlerimiz artarak devam ediyor” dedi.

– Sektörü desteklemeye devam edeceğiz…

Tohumun stratejik bir girdi olduğunu, dünyada gıda ve tarım konusunda söz sahibi olmanın gelişmiş bir tohumculuk sektöründen geçtiğini kaydeden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tohumculuk Dairesi Başkanı Mehmet Sığırcı ise ” Son 14 yılda tohumculuk çok ilerledi. Bakanlığımızın uyguladığı politikalar ve sizlerin, sivil toplum örgütlerinin bu başarıda katkısı büyüktür. Türkiye artık ihracat yapabilen bir ülkedir. 100 liralık tohum ithal ediyorsak, 79 liralıkta ihraç ediyoruz.” dedi.
Sertifikalı tohumluk üretimini ve kullanımını desteklediklerini ve bu desteklerin aratarak devam edeceğini kaydeden Mehmet Sığırcı, ”Politika belirliyoruz, destekliyoruz, sektör çalışıyor, başarı kaçınılmaz oluyor. Bugün Türkiye dünyada en çok gıda yardımı yapan ülkelerden biri. 197 ülkeye 1660 farklı ürün ihraç ediyoruz. Bu gücümüzü verim artışından alıyoruz. Verimi artıran unsurların başında da tohum geliyor” şeklinde konuştu.
Ar-Ge çalışmalarına vurgu yapan Tohumculuk Dairesi Başkanı Sığırcı, Türkiye’de 149 tane araştırma yetkisine sahip tohumculuk kuruluşu olduğunu, 18 laboratuvar ve 6 Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi ve Bursa’daki fidan test merkezi ile Ar-Ge çalışmalarını desteklediklerini kaydetti. ”Sektöre kapımız her zaman açıktır” dedi.

20150320_154603

– TİGEM, tohumculuk sektörüne yaptığı katkılar artıyor…

TİGEM Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Karayama da yaptığı konuşmada, sertifikalı tohum üretimin son 12 yılda 145 bin tondan 775 bin tona çıktığını kaydetti. Üretim artışının doğal olarak sertifikalı tohum kullanımına da yansıdığı söyleyen Ayhan Karayama, ” Sertifikalı tohumluk konsunda en etkin kurumlardan biride TİGEM’dir. Hem üretiyoruz, hem dağıtıyoruz hem de Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ile ıslah çalışmaları yapıyoruz. Türkiye’de sertifikalı tohumun yüzde 36’sını TİGEM üretiyor. Tohum hazırlama ve silo kapasitemiz arttı. 2014 yılında 175 bin ton tohum dağıttı. Bu arakam son 5 yılda 2 kat artış demektir. Ayrıca TAREKS ve özel sektör ile, arazi tahsisi ve üretim konularında çalışıyor, patates ve mısır tohumu ile fidan üretimine destek oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından Tohumculuk Dairesi Koordinatörü Alper Şahin ”Türkiye’de Tohumculuk Sektörü”, TODAB Genel Sekreteri Mustafa Doğan ise ” TODAB’ın tanıtımı, sorunlar ve çözüm önerileri” konusunda sunum yaptı.
TODAB Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bilgin tarafından TİGEM Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Karayama, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumculuk Dairesi Başkanı Mehmet Sığırcı, Antalya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürü Ahmet Dallı’ya toplantının anısına birer plaket verildi.
Eğitmen Pelin Kohn’un Büyük ilgi çeken ”İletişim ve Beden Dili” konulu anlatımından sonra, TODAB Bayilerinin sorunlarının gündeme geldiği forum bölümüne geçildi.

20150320_173025

– TODAB üyesi tohumluk bayileri tüm sorunları gündeme getirdi…

İstişare Toplantısına katılan yaklaşık 362 tohumluk bayisi üyelik sistemi, TODAB ile iletişim, tohum ticareti, mevzuat ve mevzuatın uygulanması, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ilişkiler konularındaki bütün sorunları gündeme getirdi. TODAB Başkanı Ayhan Bilgin, tüm sorulara ayrıntılı bir şekilde cevap verdi. Sorunların bir bölümünün çok kısa vadede çözüleceğini ifade eden Ayhan Bilgin, her istişare toplantısında bir adım daha ilerlediklerini, çözülemeyecek sorunun olmadığını, hep beraber başaracaklarını kaydetti.
Ayhan Bilgin, üyelerin TODAB’ı tanıması, iletişim, yetkiler ve sorumluluklar konusundaki problemlerin kısa vadede çözümü için söz verdi.

Kategoriler: Eğitim Yazılarım,Gündem

Etiketler: ,,,,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.