Tohumdan Ceviz Yetiştirecek Olanlar, Ceviz Tohumları nasıl olmalı ve nerelerden alınmalıdır?


ceviz çimlenmeKullanılacak olan ceviz tohumları yakın çevrede yetişen ceviz ağaçlarından alınabilir. Kesinlikle bölgeye adapte olmuş ceviz ağaçlarından ceviz tohumu alınmalıdır. Bunun nedeni yakın çevredeki ceviz ağacı o bölgenin iklimine uyum sağlamıştır ve sizin yetiştirmek istediğiniz yere de sorunsuz bir şekilde uyum sağlayacaktır. Böylece aldığınız tohumlardan yetişen bitkiler çevre şartlarına güzelce uyum sağlayacaktır.

Çimlenmenin iyi olabilmesi için ve elde edilecek olan çöğürlerin kaliteli ve hızlı gelişebilmeleri için çoğaltmada kullanacağımız ceviz tohumlarının  dolgun besin maddelerince zengin olmalı ve gelişimlerini tam anlamıyla tamamlamış olması gerekmektedir. Buraya dikkat edelim! Ceviz tohumları gelişimlerini tamamlamış olmalıdır ki iyi bir çimlenme ve çöğür oluşturalım.

Bu nedenle beklentilerin sağlanabilmesi için ceviz meyvelerinin (tohum) zamanından önce toplanmamalı veya başka bir deyişle erken toplanan ceviz meyvelerinden tohum alınmamalıdır.Çoğaltmada kullanılacak ceviz tohumları sağlıklı, gelişmesi iyi olan ağaçlardan alınmalıdır. Antraknoz gibi hastalık mevcut olan ceviz ağaçlarından kesinlikle tohum alınmamalıdır. Bunun nedeni; hastalık nedeniyle yeterli ölçüde beslenemeyen ceviz meyvesi içini tam olarak doldurmamış olacaktır.

Böcek zararına uğramış ağaçlardan da tohum alınmamalıdır. Böcek zararı olmuş tohumlarda sağlıklı bir çimlenme olmaz ve çöğür gelişmesi göstermezler.

Beslenme şartları, yani susuz kalmış ya da susuz ortamda yetişen, güneş yanığına maruz kalmış ve soğuktan zarar görmüş ağaçlardan da tohum alınmamalıdır. Tohumların içleri tam dolmamış olur ve bazı yerleri büzüşmüş olurlar. Bu nedenle tohumlar çimlenme de sorunlar yaşarlar ve iyi çöğür gelişmesi gösteremezler.

Unutmayalım ki daha büyük tohum daha büyük çöğür oluşturacaktır. Bu yüzden kullanılacak tohumların oldukça iri olmasına dikkat edelim.

ceviz-tohumu-ekimi

Kategoriler: Ceviz Yetiştiriciliği,Eğitim Yazılarım

Etiketler: ,,,,,,,,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.