Tohumdan Ceviz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır..? Ceviz Tohumla Çoğaltılabilir mi?

Ceviz çeşitleri tohumla çoğaltılabilir mi?

Meyvecilikte çoğaltma denildiği zaman, çoğaltılmak istenen çeşidin veya ağacın özelliklerini taşıyan yeni bitkiler elde edilmesi akla gelmektedir.

En eski, en kolay, hızlı ve ucuz olan tohumla çoğaltma yöntemi cevizde doğrudan kullanılamaz. Nedeni ise tohum bir döllenme ürünü olduğu için, ağaçtan alınan ceviz tohumlarının  genetik yapıları birbirinden farklılık göstermektedir. Böyle bir durum olduğundan da tohumdan elde ettiğimiz yeni bitkiler ne tam olarak birbirine, ne anaya nede babaya benzememektedir.

Yeni bir ceviz tohumunun çimlenmesiyle elde edilen yeni bitki hem anadan (meyveyi üzerinde taşıyan bitkiden), hemde babadan (tozlayıcı bitkiden) bazı özellikleri üzerine taşımaktadır.

Yazdıklarımdan anlaşılacağı gibi meyvesi ve kimi özellikleri beğenilen bir ağaçtan ve ceviz çeşidinden alınan tohumun çimlenmesiyle oluşan bitki, kendine has özellikleri olan yeni bir bitkidir.

Bazı yetiştiriciler çevreden aldıkları bilgilerle yanlış yönlendirilmekte ve meyvesini beğendikleri bir ceviz çeşidini veya ağacını tohumla çoğaltabileceklerini düşünürler. Bu tamamen yanlıştır. Bu nedenle beğendiğimiz ağacı çoğaltmak için mutlaka vegetatif (gelişme organları) çoğaltma usulü yapmamız gerekmektedir.

Vegetatif çoğalma usullerinin uygulanmasındaki en kolay yöntem aşı ile çoğaltmadır.

Kategoriler: Ceviz Yetiştiriciliği,Eğitim Yazılarım

Etiketler: ,,,,,,,,,,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.