Topraksız Tarım Dikey Akan Su Kültürü – Tower hydroponics – Aeroponics system

Değerli arkadaşlar;

Topraksız Tarım diğer yazılarımda da anlattığım gibi oldukça hassas ve detaylı bir konudur. Tabi her yazımda farklı topraksız tarım sistemlerini anlatmaya gayret gösteriyorum. Bu yazımda Dikey su kültürü sistemlerinden bahsedeceğim. Çok fazla detaya girmeden yüzeysel olarak dikey su kültürünün ülkemizdeki durumundan ve işleyişi nasıldır ona bakalım.

Dikey Su Kültürünün (Aeroponics) Ülkemizdeki Yeri

Arkadaşlar topraksız tarım ülkemizde halen değerini tam anlamıyla bulamamış ancak tarım anlamında gelişmiş olan ülkelere bakacak olursak uzun yıllardır topraksız tarım üretimi yapıldığını açık ve net bir şekilde görebilmekteyiz. Bunlar Cocopeat (hindistan cevizi kabuğu), Yatay akan su kültürü, Katlı akan su kültürü, Katlı katı kültür (Cocopeat veya kaya yünü gibi başka materyaller), Durgun su kültürü, Dikey Su kültürü (Aeroponic) ve Dikey katı kültür olarak dallara ayrılmaktadır. Başlıkta da yazdığım gibi konumuz dikey su kültürü ve bu sistem ülkemizde çok yabancı. Tarımda gelişmiş ülkeler dikey su kültürünü seneler yapmakta ve geliştirerek üretimlerini en iyi hale getirmektedirler. Ancak ülkemizde daha çok yeni ve sadece bir kaç yerde ticari anlamda kurulumları yapılıp faaliyete başlanmış durumda. Bu sevindirici bir haber. Bizzat gidip yerlerinde gözlemledim ve incelemelerde bulundum. Bu sistemlerin ülkemizde üretilip faaliyete başlanmasına geç bile kalınmış durumda ve umarım hızlı bir şekilde yayılım göstererek güzel işler ortaya çıkacağını ümit ediyorum.

15442292_10211165391881507_1107465221724823027_n

Dikey Su Kültürünün İşleyişi (Aeroponics system)

Arkadaşlar mekanizma işleyiş olarak kolay ve basit gibi görünse de tabi ki bu sistemde de dikkat etmek gereken konular var. Özellikle ticari olarak yetiştiricilik yapacak olanlar için. Hobi yetiştiriciler için çok uygun bir sistem. Bahçede, evinizde istediğiniz ortamda (yetiştirmek istediğiniz bitkiye göre değişir) rahatça kullanabileceğiniz portatif bir mekanizma. Ancak iş tabi ki ticari boyuta ulaşınca en küçük detayın atlanmaması gerekmektedir. Sistem üstten su iletilip (solüsyonlu) kapalı devre olarak bitki köklerine eşit olarak ulaştırıp fazla suyu alt kısımdan drene etmek şeklinde çalışmaktadır. Bu şekildeki sistemde birim alandan diğer sistemlere göre daha fazla ürün yetiştirmek mümkün olmaktadır. Ancak burada dikkat etmemiz gereken konu çok olsun fazla olsun demek değildir! Tüm bitkilerimizi yeterli ışık alabilmesi birbirini boğmaması çok önemlidir. Bitkimize istediği ışığı, sıcaklığı, oksijen ve karbondioksit miktarını vermezsek ürün yetiştirilemez. Bunları göz önünde bulundurarak tesis projesi çizilip kurulum yapılmalıdır. Biz insanoğlu olarak aç gözlülük yaparak fazla ürün almaya çalışırız her zaman ancak fazla ürün düşünürken normal almamız gerekenden daha az ürün alabilirsiniz. Her şeyi planına uygun yaparsanız kazanırsınız. Doğru planlama, doğru kontrollü ortam (sera), doğru ekip, doğru bitki, doğru su kaynağı vs. gibi birçok örnek sayabilirim size. Bir şeyi sonradan düzeltmek yerine baştan doğru yaparsanız kazanan siz olursunuz. Öncelikle sera kurulumu çok önemlidir bunu kesinlikle unutmayın. Sera konstrüksiyon ve naylon işte ne olabilir ki dediğiniz an ilk sonunu yaşamaya başladınız bile demektir, en çok karşılaşılan ve en zor düzeltilen hatta düzeltilemeyen hataya düştünüz demektir. Arkadaşlar topraksız tarımda sera çok büyük bir önem taşımaktadır. Doğru insanlarla çalışın ve doğru tesis kurdurun sonradan başınız ağrımasın.

Topraksız tarım ilk kurulum maliyeti yüksek ancak doğru yapılırsa getirisi hızlı bir sistemdir. Yanlış yaptığınız her bir adım kayıplara neden olur.

Konuyu burada sonlandıracağım. Kısaca Dikey su kültürü bu şekilde işlemekte ve altta paylaştığım videoyu izleyerek kafanızda daha net bir şekilde canlanmasını umuyorum. Bir sonraki yazımda daha detaylı olarak anlatarak üretilen ürünlerden ve modellerden bahsedeceğim. İyi seyirler dilerim. Saygılarımla.

Ziraat Yüksek Mühendisi

Ramis Özgen AKIN

 

Kategoriler: Blog,Çekimlerden,Eğitim Yazılarım,Topraksız Tarım,Uncategorized

Etiketler: ,,,,,,,,,,,

4s Yorum

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.