Topraksız Tarım Dikey Sistemler

 

Değerli arkadaşlar;

Topraksız Tarım denildiğinde akla çok değişik şeyler gelebilmekte. Topraksız Tarımı az çok bilen arkadaşlar işin deneyim kazanma yolunda ancak bazı dostlarımızın aklına çok değişik sorular gelmekte. Bu Topraksız Tarım yazılarımla onların aklındaki soruların çözülmesi için elimden geleni yapmaktayım.

En çok bildiğimiz gelişmiş ülkelerin tarım üretimleri Topraksız Tarımdan gelmektedir bunu öncelikle söylemek isterim.

Ayrıca arkadaşlar geçtiğimiz günlerde izlediğim bir belgeselde çok önemli bir detay yakaladım. Bunu sizlerle paylaşmak isterim. Ayrıca bu konuya başka bir yazı ile değineceğim burada sadece yüzeysel olarak söylemek istiyorum. Amerika da insan dışkısı ile gübre üretildiğini ve bunu çiftçilere ücretsiz olarak verildiğini ve bununla beraber çok yarayışlı bir gübre olduğunu öğrendim. Bu beni değişik yollarda aydınlatmaya yaradı. Bu yazıda sadece bu kadar yazacağım ve ayrıca bu konu üzerinde başka yazılarımda duracağım. Saygılar

Evet arkadaşlar topraksız tarım denilince biliyorsunuz ki her zaman geleceğin tarımı olarak nitelendirmekteyim ki NASA uzay yolculuğunda topraksız tarım da marul yetiştirerek bir ilke imza atıp kendisini bu kadar ilerletmişken biz neden bu kadar gerideyiz? Kendimize biraz bu soruları soralım… Bazen “bunca toprak varken topraksız tarım mı olurmuş ne gerek var” gibi tepkiler almaktayım tabi ki normal bunlar ama lütfen araştıralım ve kendimizi geliştirelim. Hele ki Hollanda nın % 70 üzerindeki tarım üretiminin topraksız tarım olduğunu göz önünde bulundurarak bir daha düşünelim. Paylaşarak büyüyeceğiz ve kendimizi geliştireceğiz.

Arkadaşlar biliyorsunuz ki topraksız tarımda sizlere anlattığım katı kültür (kokopit ile üretim) ve akan su kültürü oldu bu zamana kadar. Sizlere bu yazımda su kültüründen dikey sistemin artık avrupa daki sistemin aynısının ülkemizde de yapılabileceği şekilde olduğunu göstermek isterim. Gidip kendimin de gördüğüm dikey su kültürü topraksız tarım sisteminde birim alanda ürün verimliliği oldukça yüksek görünüyor. Uzun zamandır takibimde olan bu sistemin artık Bursa lı bir şirketin kendi ürünlerini çıkarması ile Ülkemiz için oldukça faydalı olacağını düşünüyorum.

Uzay Biyoteknoloji şirketi topraksız su kültüründe bir süredir avrupa ülkelerinin yaptığı topraksız tarımı ülkemiz Türkiye ye taşımaktadır. İşlerini gerçekten de başarılı yapmaktadırlar. En son yaptıkları hamle oldukça başarılı. Dikey su kültürü sistemini ülkemize getirerek biz tarım emekçilerini bir üst seviyeye taşımayı hedeflediler. Ve eğer o beğendiğimiz Tarımsal üretimi elde etmek istiyorsak bu sistemlere bir an önce adapte olmak zorundayız.

img_20160908_142505752Peki Dikey Su Kültürü Sistemi Nedir?

Arkadaşlar su kültürü diğer yazılarımda paylaştığım sistemlerin alttan yukarıya doğru olan daha gelişmiş sistemleridir. Bu şekilde daha az alanda daha çok bitkiyi daha az ilaç ve gübre ile daha verimli ve kaliteli üretebilmenize yaramaktadır. Kısaca en basitinden 1 metre kare alanda 40 50 adet çilek fidesi dikebilirsiniz (Topraksız Tarımda Sera ortamı göz önünde bulundurularak örnek verilmiş değerdir).  Hollanda ve Avustralya nın nasıl bu kadar az tarım  alanı varken bu kadar çok ürün üretebildiğini daha iyi anlayabiliriz sanırım.

Dikey su kültüründeki olay; alttan yukarıya doğru su gönderilerek yukarıdan aşağıya doğru düzenli bir şekilde tüm dikilmiş olan fidelerin kök kısımlarının sulanarak birim alandan yüksek verim elde etmesi olarak anlatabilirim. Daha detaylı ve görsel olarak görmek için Ticari ve Hobi amaçlı üretim için Bursa daki üretim firmasına herkesin uğramasını içtenlikle isterim.

img_20160908_142533003

Dikey Sistem Yaparak Ne Kazanırım?

Arkadaşlar bu bir zorunluluk değil tabi ki. Ancak yılların bana gösterdiği tecrübelere dayanarak sizleri bilgilendirmeyi görev edindim. Bu neden ile yıllardır size yazılar yazmakta ve Tv Programları çekmekteyim. Diğer ülkeler 5 kazanırken benim ülkemin insanı 1 kazanması bana dokunuyor. Bu nedenle sizleri hep en iyiye yönlendirmeye çalışıyorum. Normalde bir açık alanda çilek üretmeye kalktığımızda en fazla 7000 fide dikebildiğimizi düşündüğümüzde ve normal topraktan aldığımız verim ile Topraksız Tarımdan alacağımız verim arasında farkı gördüğümüzde tüm fikrimiz değişmektedir.  Her şey verim mi? Tabi ki değil. Kalite, görsellik ve erkencilikte göz önünde bulundurulduğunda söylenecek söz neden daha önce yapmadım oluyor. Başlığa gelecek olursak Topraksız tarım da normal toprak tarımdan 2 ile 8 kat arası fazla maddi anlamda para kazanmanız mümkündür arkadaşlar (Domates, marul, çilek vb. ürünlerden).

img_20160908_142646626

 

Sonuç Olarak Dikey Topraksız Tarım

Topraksız Tarımı bir çok okurum görmüş, duymuş ve okumuştur. Ancak Türkiye de üretilen dikey Topraksız Akan Su Kültürünü Yapan arkadaşları yani Uzay Biyoteknolojiyi şirketi üretimini herkesin gidip görmesini ve en azından küçükte olsa hobi amaçlı denemesini isterim. Aradaki fark ancak görülerek anlaşılabilir.

img_20160908_142711113

 

Ziraat Yüksek Mühendisi

Ramis Özgen AKIN

…SAYGILARIMLA…

Kategoriler: Blog,Çekimlerden,Gündem,Topraksız Tarım,Uncategorized

Etiketler: ,,,,,,,,,

1 Yorum

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.