Topraksız Tarım Önemi ve Geleceği

Değerli arkadaşlar, topraksız tarım daha önceki yazılarım ve televizyon kanalında yayınlanan programlarımda da bahsettiğim gibi geleceğin tarımı anlamına gelmektedir. Avrupa ülkeleri özellikle tarım anlamında önde olan ve tarımda gelişmiş olarak bahsettiğimiz ülkeleri inceleyecek olursak görürüz ki topraksız tarım yetiştiriciliğini uzun senelerdir yapmaktadırlar. Bu ülkeler artık topraksız tarım sistemini daha yarayışlı ve daha elverişli nasıl kullanabiliriz gibi geliştirme çalışmaları yapmaktadırlar. Yani bazı şeyleri aşmış ve geliştirme yoluna gitmişlerdir. Biz ne zaman bu durumlara geleceğiz peki bir tarım ülkesi olarak!

IMG-20150227-WA0011

 

Peki Ülkemizde Topraksız Tarım Ne Durumdadır?

Ülkemizde ki tarım modeli konvansiyonel tarım ülkesi olarak devam etmektedir. Geliştirilme durumları olarak tabi ki çabalar harcanmaktadır. Herhangi bir ürünü daha verimli, daha kaliteli ve daha az ilaçlama yaparak nasıl yetiştirebileceğimiz konusunda geliştirmeler için sürekli olarak çalışılmaktadır. Peki bunlar ne kadar etkili oluyor orası muamma. Çiftçimiz üreticimiz elinden geldikçe ve bildikleri kadar yetiştiricilik işi yapmakta. Doğru yada yanlış fark etmeden üretim ülkemizde bir şekilde devam etmektedir. Doğru üretim yapılması için öncelikle ziraat mühendislerimizin bilinçli ve tecrübeli olması gerekmektedir. Böylece bu ziraat mühendisi arkadaşlar çiftçimizi eğiterek ve danışmanlıkları ile doğru üretim yapmasına olanak sağlayabilirler. Çiftçimiz kendi bildiği doğruları yapmak konusunda ısrarcı davranan bir ülkede yaşamaktayız. Alternatif denemeler ve bu işin mühendisleri olan ziraat mühendislerinin yönlendirmelerine pek aldırmıyorlar bu nedenle bir çok doğru bilinen yanlış ortaya çıkıyor. Şimdi bu söylediklerim doğrultusunda çiftçimize topraksız tarım dendiğinde toprak olmadan ürün mü yetiştirilirmiş deyip kenara çekilmektedir. Burada topraksız tarımı bilen tecrübeli kişiler konuyu anlattıklarında ise çok ilgisini çekmektedir. Ancak topraksız tarımdan bir çok kişi uzak durmakta ve bu işi yapmakta çekinmektedir. Bunun nedeni yanlış iş yapmaktan korkmalarıdır.

Topraksız tarımı özetleyecek olursam, küçük alandan yüksek verim, kesinlikle toprakta üretilen ürünlere göre çok daha yüksek kalitede üretim ve özellikle de toprakta üretimden ürüne göre değişmekle beraber 4 ile 8 kat daha fazla ürün üretebilmek akla gelen ilk söylenebilecek şeylerdir.

20150227_13451420160404_163817

Ülkemizde topraksız tarım yavaşta olsa yayılmaya başlamıştır. Toprakla temasımız olmadığı için çorak araziler, kullanılmayan arsalar gibi yerler değerlendirilip bu işe giren girişimciler var. Özellikle Akdeniz bölgesinde Antalya da topraksız tarımda domates yetiştiriciliği büyük alanlarda yapılmaktadır. Şimdi buradaki mevzu burada üretilen bu salkım salkım kaliteli dediğim domatesler neredeler? Bu domateslerin yaklaşık % 80 – 85 i ihracat ile yurt dışına çıkmaktadır. Bir de şöyle düşünelim ihracata giden ürünler sizce kalitesiz olabilir mi? Kesinlikle kalitesiz ve kötü söz konusu değildir.Antalya bölgesinden sonra İzmir dolayları ve Bursa bölgelerinde ve bununla beraber azda olsa iç anadolunun bazı kesimlerinde (jeotermal kaynak olan) topraksız tarım üretimi yapılmaktadır. Tabi ki bunların hepsi domates değil. Domates dışında çilek, kıvırcık, iceberg marul ve biber en çok üretilen ürünlerdir.

Topraksız Tarımın ülkemizde daha hız bir şekilde bilinip profesyonel yardımlar alınıp hızlandırılması ve üretimin arttırılması kesinlikle gerekmektedir!

Topraksız Tarımın Ülkemizdeki Geleceği

Değerli arkadaşlar size bu başlık altında ilk söylemek istediğim, topraksız tarım üretimine erken başlayan girişimciler kesinlikle doğru üretim yapıp doğru kişilerle çalıştığı sürece geleceği çok parlaktır. Hemde olabildiğince kısa bir sürede.

Tüketicilerin bilinçlenmesi ile üretilen ürünlerin kalitesi ve yetiştirilme koşulları artık daha çok önem kazanmaktadır. Bu nedenle yetiştiricilerin ürünlerini pazara çıkarırken daha hassas davranması gerekir. Yetiştiricilik aşamasında kullanılan gübre ve ilaçların dozu önem kazanmakta. Toprakta üretimin en büyük sıkıntılarından biri ilaçlamadır. Hastalıklara ve zararlılara karşı ilaçlama çok fazla yapılmaktadır. Nedeni ise toprakla olan temastan dolayı bitki topraktan geçen hastalıklara karşı korunamamaktadır. Böylece ilaçlamalar devreye girmektedir. Bunun yanında gübre uygulaması toprakta ihtiyaçtan fazla yapılması yada daha az uygulanması da yetiştiricilikte sorunlara neden olmaktadır.

Topraksız tarımın en önemli konularından biri de ilaçlamanın ciddi anlamda düşük olmasıdır. Bunun nedeni toprak teması olmaması ve tamamen kontrollü bir üretim yapabilme şansımızdır. Toprak olmadığından topraktan gelebilecek bir çok hastalık engellenmekte ve bununla beraber tabi ki ilaçlamaya ihtiyaç kalmayacaktır. Kontroller dahilinde olabilecek (uygun hava ve nem koşulları sağlanamayan dönemlerde) hastalık ve zararlılara karşı lokal yani bölgesel ilaçlama ile sorundan tamamıyla en az zararla kurtulabilinmektedir. Neredeyse organik ürüne yakın bir üretim yapılabilmeye olanak sağlar.

Şimdi bu kısaca yazdıklarıma bakacak olursak topraksız tarımın geleceği oldukça parlak ve kesinlikle küçük alanlarda da olsa yapılması gereken bir üretim modeli olarak görülmektedir.

IMG-20160305-WA0019

Ne Yapmalıyız?

Tecrübelerim ile sizlere söyleyebileceğim en baştan doğru kararlar alınmalıdır. Öncelikle bu işi bilen ancak ciddi anlamda bilen ve sistemle ilgili çıkabilecek sorunları bilen ve üstesinden gelebilecek Ziraat mühendisleri ile danışmanlık olarak yada sürekli olarak çalışılmalıdır. Bu işi öğrendim artık kendim yapabilirim denilip irtibatlar kesildiğinde emin olun hiç karşılaşılmayan sorunlar çıktığından tüm emekleriniz ve harcadığınız paralar boşa gider. Sonra internetten araştırma yaparak binlerce sonuç arasından hangisi doğru diye kara kara düşünmek zorunda kalırsınız. Benden size en büyük tavsiye kesinlikle tecrübeli kişilerle çalışıp sürekliliği sağlamanızdır. Emin olun bu sistem zaten size doğru yaptığınız sürece çok iyi paralar kazandıracaktır.

Bana gelen en çok sorulardan biriside “küçük alanım var 200m2 yada 500 m2 gibi burada yapsam ne olur ki bir şey kazanabilir miyim?” gibi sorular gelmektedir. Arkadaşlar bu sistemlerin özelliği zaten küçük alanlarda fazla ürün üretebilmektir. Küçükten başlayın işinizi sisteme oturtun ve zaten kazanmaya başladığınızda büyüyeceksiniz emin olun.

Evet arkadaşlar bu yazımda sizlere topraksız tarımın ülkemizdeki durumu ve geleceğinden bununla beraber neler yapabileceğimizden kısaca bahsettim. Umarım aklınızdaki bazı soru işaretlerini kaldırabilmişimdir. Saygılarımla…

 

Ziraat Yüksek Mühendisi

Ramis Özgen AKIN

Kategoriler: Blog,Çekimlerden,Eğitim Yazılarım,Gündem,Topraksız Tarım

Etiketler: ,,,,,,,,

1 Yorum

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.