Topraksız Tarım (Su Kültürü) Marul Yetiştiriciliği

Topraksız tarıma genel olarak bakarsak az alandan çok ürün ve kaliteli ürün elde etmek aklımıza gelmektedir. Topraksız tarımda bir çok sebze üretimi yapılabilmektedir. Bunlardan başlıcaları ülkemizde domates, biber, marul gibi sebzelerdir. Sizlere bu yazımda Topraksız Tarımda Su Kültürünü anlatacağım.

Akan su kültüründe topraksız tarım tamamen suyun içerisinde toprakla hiç bir bağlantısı olmadan sebzelerin yetiştirilmesi olarak kısaca tanımlanabilir. Su kültürü birkaç şekilde yapılabilmektedir. Bunlar durgun su kültürü,  akan su kültürü ve köklere su püskürtülerek yapılan üretim modelleridir. Marul için özellikle durgun su ve akan su kültürünün kullanılmaktadır. Bunlar içerisinde ise en sorunsuz çalışan sistem ise akan su kültürüdür.

Akan su kültüründe belli aralıklarda borular (PVC) içerisinden su dolaştırılarak köklerin sürekli sulanması, su içerisinde tutulması sağlanmaktadır. Bu düzenek katlı sistem olabilmekle beraber düz sıralı sistemde olabilmektedir. Katlı sistemler daha karlı ve inovatif bir sistemdir. Örnek verecek olursak 1 da açık arazi marul tarlasına 8 bin adet marul ekimi yapılabilirken, merdiven şeklindeki katli sistemlerde 1 da alandan 64 bin adet ve daha fazlası marul üretimi yapılabilir. Bu da size küçük alandan daha fazla ürün elde etmeye, erkencilik ve kalite artışı sağlamaktadır. Erkenciliği ele alırsak normal tarla koşullarında marul üretimi (fideden) 60 – 70 gün arası sürmektedir. Ancak topraksız tarımda bu süre 50 – 55 günlere çekilmektedir.

Topraksız tarımın asıl amacı bitkilerin topraktan ihtiyacı olup alamadıkları besin maddelerini ihtiyaçları kadar ve alınabilir formda bitkiye verebilmektir. Böyle olunca da verim artışı, erkencilik ve kalite kaçınılmaz olmakta.

Topraksız tarım sistemleri ilk tesis masrafları yüksek olsa da kısa sürede dönüş sağlayabilen bir sistem olarak göze çarpmaktadır.

Şimdi hep beraber çekimini yaptığım akan su kültüründe topraksız tarım marul yetiştiriciliği Zirai Üretim Programını izleyelim ve detayları oradan alalım. İyi seyirler dilerim.

 

Kategoriler: Çekimlerden,Eğitim Yazılarım,Topraksız Tarım,Uncategorized

Etiketler: ,,,,

2s Yorum

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.