Topraksız Tarım – Su Kültürü – Hydroponic System Lattuce

20160505_165304                             20160509_183201

Değerli arkadaşlar, topraksız tarımı hepiniz bir şekilde duyuyorsunuz. Ancak bir çok yorumlar var bu konuyla ilgili olarak. Kimi toprak olmadan tarım olmaz derken kimi ise topraksız tarımın daha iyi olduğundan yana. Benim sizlere söyleyeceğim ilk şey Topraksız Tarım kesinlikle geleceğin tarım yöntemidir ve olmazsa olmazlarımızdan birisi haline gelecektir.

Öncelikle geleceğin tarımı olarak bir başlangıç yaptım. Evet geleceğin tarım yöntemidir ve bu sistemler bizim ülkemizde ne kadar geri planda kalsa da fazla bilinmese de gelişmiş olan Avrupa ülkelerinde fazlasıyla yapılmaktadır. Tarım üretimlerini beğendiğimiz Hollanda, Avustralya ve İsrail gibi tarım üretiminde önde gelen ülkelerde topraksız tarım çok uzun senelerdir yapılmaktadır. Topraksız tarımın amacı az yerden çok ürün alabilmek ile beraber kaliteli ve yüksek verim elde edebilmektir. Peki bu nasıl olmaktadır.

20160503_16064220160512_140635

Topraksız tarım su kültüründe kaba taslak bahsedersek, diğer topraksız tarım modellerine göre (cocopit, pomza vs.) çok daha az su tüketimi olmaktadır. Düşündüğünüzde su içerisinde toprak olmadan sadece su kullanarak nasıl az su tüketebiliriz diye düşünebilirsiniz ancak kullanılan su kapalı devre içerisinde dolaştırıldığı için su sarfiyatı diğer modellere göre az olmaktadır. Bununla beraber birim alandan fazla ürün almaya gelirsek. topraksız tarımın sınırı yoktur aslında sadece bitkinin yaşayabileceği ve gelişebileceği ortamı sağlarsanız katlı sistemi o kadar yükseltebilirsiniz. Tabi bunu yaparken işçiliği göz önünde bulundurmalısınız. Topraksız Tarımda katlı sistem uygulamaları birim alandan maksimum üretimi sağlamaktadır. Açık tarla üretimi ile arasında üründen ürüne değişmekle beraber 4 – 8 kat ürün yetiştirme artışı sağlanabilmektedir.

20160607_16160420160607_161559

Kalite unsurlarına baktığımızda ise yetiştirmek istediğimiz bitkimiz açık topraktan her türlü elementi istemsizce almak zorunda kalabilmektedir. Bu bitkimize zarar verebilmekte ve bu durum tüketiciler olan bizlere kadar çok kolayca ulaşabilmektedir. Açık tarla üretimlerinde toprak ile bağlantımız olduğundan ve ülkemizde üretim yapılan alanlarda çoğu zaman bilinçsiz gübreleme ve tarımsal ilaçlar kullanıldığından bununla birlikte bir çok üretimiz ne kadar çok gübre verirsem o kadar çok ürün alırım mantığı ile üretim yapmasından dolayı ortaya pek sağlıklı ürünler çıkmamaktadır. Topraksız tarım yetiştiriciliğine baktığımız zaman ise belli oranlarda hazırlanmış sadece bitkinin istediği miktardaki gübre karışımlarının ( solüsyon veya besin eriği ) su ile belli oranda karıştırılarak bitkiye verilmesiyle, bitkinin bu solüsyonlu sudan ihtiyacı kadar yararlanması sonucu ürünün kalitesi maksimum düzeye çıkmaktadır. Ne eksik ne fazla gübre alımı olmamasından dolayı element fazlalığı yada eksikliği, toprakta bulunan diğer elementlerin bu sistemde kesinlikle bulunmamasından dolayı bitkilerde toksik etki olmaması tamamen kontrollü bir üretim yapmamızı sağlamaktadır. Kontrollü üretim demek kaliteli ve sağlıklı üretim demektir.

Sora 100%

20160404_155832

Toprakla temas olmamasından dolayı toprak kökenli hastalıkların da ortadan kalması ve tabi ki bunun sonucunda bu hastalıklara karşı bir mücadele yapmıyor olmamızdan dolayı en önemlisi bitkide ilaç kalıntısına neden olmamakta hemde ilaçlama işçiliği ve maliyetinden bizi kurtarmaktadır. Tabi ilaçlama olmadığından sağlık açısından önemini hatırlatmak isterim.

Topraksız tarımda yüksek verim dediğimizde aslında üst kısımda anlattıklarımdan anlaşılacağı gibi bitkimiz ihtiyacı olan besinleri kontrollü olarak almasından dolayı stres koşulu yaşamaz. Üründen ürüne değişmekle beraber açık arazi üretiminde 1 domates fidesinden  5- 6 kg kadar bir sezonda ürün alınırken topraksız tarımda bu verim 20 – 25 kg civarında, iceberg marul ortalama 500 – 800 gr civarı gelirken topraksız tarımda fide cinsine göre değim göstermekle beraber 600gr ile 1.5 kg arasında gelebilmekte ve orjinal yeşil renginde üretim yapılabilmektedir. Bu verim artışı kesinlikle hiç gözardı edilebilecek bir husus değildir.

Ticari anlamda düşünüldüğünde topraksız tarım sistemlerinde gerçekten iyi paralar kazanılabilinmektedir. En az 1 dekar alan ile başlayacağınız topraksız tarım ile bir kaç üretim sonrası kesinlikle büyümek isteyeceğinize eminim.

Topraksız tarım kurulum maliyeti yüksek bir üretim modelidir. Ancak ne kadar kurulum maliyeti yüksek olsa da çok kısa zamanda kendisini amorti edebilen bir yatırımdır. Bu nedenle kurulum maliyeti bir sefer yapılmakta ve sonrasında çok düşük maliyetlerle üretim yaparak yüksek kapasitede ürün elde edebilirsiniz. Eğer tarıma yatırım yapmak istiyorsanız geleceğin tarımı olan topraksız tarımı göz önünde bir bulundurun.

20160404_155838

20160404_163821

Paylaşmış olduğum resimler danışmanlığını yaptığım topraksız tarım üretimi yapan seralardan fotoğraflardır.

Saygılarımla…

Ziraat Yüksek Mühendisi

Ramis Özgen AKIN

Kategoriler: Çekimlerden,Eğitim Yazılarım,Gündem,Uncategorized

Etiketler: ,,,,,,,,

2s Yorum

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.