Trüf Mantarı Nedir? Dünyaca Ünlü Kralların Yiyeceği Olarak Bilinen Trüf Mantarının Ülkemizde ki Yeri ve Değeri – Domalan Mantarı

23

Değerli dostlar, trüf mantarını bir çoğumuz duymuş ancak ne olduğunu, neye benzediğini ya da ne gibi faydaları olduğunu bilmiyoruz. Oysa ki Avrupa ülkelerine baktığımızda mantar sektörü oldukça değerli ve bilinçli bir şekilde tüketilmektedir. Bir çok mantar çeşidi olmasına rağmen sizlere bu yazımda Trüf mantarından bahsetmek istiyorum ki tüm okurlarım dünyaca ünlü bu mantarın ne gibi yararları ve öneminin ne olduğunu öğrenebilsin.

Yazımın başlığında da olduğu gibi çok eski yıllardan gelen bu mantar çeşidi kralların yiyeceği olarak adlandırılmış ve sadece çok zenginlerin ve kraliyet soyundan gelenlerin yiyebildiği bir mantar olarak akıllarda kalmıştır. Hatta bazı yerlerde Tanrının ve Kralların besini olarak karşımıza çıkmaktadır. Trüf mantarının bilinen en önemli faydaları ise cinsel gücü arttırıcı afrodizyak özelliği olmasının yanında omuriliği kuvvetlendirdiği ve kolesterol düşürücü etkisi olduğu da söylenmektedir. Trüf mantarı oldukça pahalı fiyatıyla göze çarpmaktadır. Bazı avrupa ülkelerinde trüf mantarı şenlikleri düzenlenmekte ve açık arttırma ile satışı yapılmaktadır.

17müjdat abiden aldığım 2

Trüf Mantarını dünyada %45 ini Fransa, %35 ini İspanya ve %20 sini İtalya sağlamaktadır.

Trüf mantarı meşelik alanlarda yetişen kokulu bir mantar türüdür. Trüf mantarı “Kara elmas” olarak ta tanımlanmaktadır. Günümüzde dünyanın en ünlü mantarı olmasının nedeni ise havyardan sonra dünyanın en pahalı olan yiyeceği olmasıdır. Kralların besini adından da kıymetli bir mantar olduğu anlaşılabilmektedir.

Ülkemizde trüf mantarı domalan mantarı adıyla da bilinmektedir. Trüf mantarı ülkemizde hak ettiği değeri tam olarak bulamamış ancak azda olsa tüketimi vardır. Tüketimin büyük bir kısmını lüks restoranlarda menülerde bulabiliriz. Avrupa ülkeleri bu mantarın değerini ve insan için önemini anlamış ve gerektiği değeri vererek bir çok yemeğine dahil edip tüketmektedir.

Bilinen bunca ülkenin trüf mantarının değerini bilerek tüketmesi ve faydalarından yararlanmasını biz neden göz ardı ediyoruz?müjdat abiden aldığım 6müjdat abiden aldığım 5

Peki Trüf Mantarının Faydaları Nelerdir?

Yüksek bir protein kaynağıdır. Hatta ette bulunan protein değerinden daha yüksek protein değeri taşımaktadır.

Diğer sebzelere oranla düşük karbonhidrat içeriği vardır. Bu nedenle de şeker hastaları için idealdir.

Düşük yağlıdır ve yağsız da pişirilip tüketilebilmektedir. Kolesterol içermemesi oldukça önemlidir.

Cinsel gücü arttırıcı afrodizyak özelliği de 17. yüzyılda Mısırlılar tarafından inanılmaktaydı.

Bunun gibi bir çok etkisinin olduğu söylenebilmektedir.

4müjdat abiden aldığım 8

Ülkemizde Trüf Mantarı

Ülkemizde trüf mantarı yazımın önceki kısımlarında da dediğim gibi çok fazla bilineyen bir besin kaynağıdır. Bir kaç senedir trüf mantarı çiftlikleri kurulmasıyla ilgili çalışmalar başlatılmıştır. Ancak yetiştiriciliği oldukça zor olduğundan ve uzun süreli bir yetiştiricilik periyotu gerektiğinden bir çok girişimci bu işe yanaşmamaktadır.

Evet değerli arkadaşlar ben bir mantar sever olarak trüf mantarını herkesin en azından bir defa da olsa yemesinden yanayım. Mantarlarda ki protein değerleri ve her mantarın kendisine has tadının güzelliğini kaçırmamanız dileğimle…

müjdat abiden aldığım 9

Ziraat Yüksek Mühendisi

Ramis Özgen AKIN

Kategoriler: Blog,Eğitim Yazılarım,Gündem,Uncategorized

Etiketler: ,,,,,,,,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.