Tüplü (Torbalı) Ceviz Fidanı Dikimi

Değerli arkadaşlar, tüplü fidan denildiğinde çok soruyla karşılaşıyoruz. Bunların başında tüplü (torbalı) fidanı ne zaman dikmeliyiz? gelmektedir. Sonrasında da ne şekilde nasıl dikilmelidir sorusudur.

Tüplü fidanlar yılın 12 ayı hava şartları olumlu olduğu sürece dikimi gerçekleştirilebilir. Tüplü fidanların açık köklü fidanlardan farkı, köklerinin toprak içerinde olmasıdır. Bunun bazı dezavantajları vardır. Köklerini göremediğimizden dolayı sağlıklı bir köke sahip fidan olduğunu anlamak zorlaşmaktadır. Bu nedenle güvenilir fidan üreticilerinden ve uzman ziraat mühendislerinden yardım alarak tüplü fidan alınmasını tavsiye etmekteyim. Bahçe kurulmasında ki en önemli yatırım maliyeti fidan olacağından dolayı buna kesinlikle dikkat edilmelidir. Şimdi tüplü ceviz fidanı nasıl dikilmelidir bunu inceleyelim.

Fidanların Güvenli Şekilde Bekletilmesi: Aşılı ceviz fidanlarımızın çeşidi seçildikten sonra fidanların dikim yapılacak yere taşınıp koruma altına alınırlar. Torbalı fidanlar, açık kök fidanlar gibi kapalı yere veya bir yere gömüye alınmaya gerek yoktur. Dikim yapılacak alanın yakın bir yerine açık plana dizilirler. Hemen dikimi yapılacaksa sulama yapılması gerekmez. Eğer dikimde gecikme olacaksa sulama yapılmalıdır.

tuplu_chandler_ceviz_fidani_asili_ceviz_fidani_7

Dikim Zamanı : Tüplü fidanların söküm ve uyanma zamanı gibi sorunları olmadığından yılın 12 ayı dikimi yapılabilir.

Çukura Gübre Verme : Kökler açıkta olmadığından dolayı açık kök fidanlarda olduğu gibi ahır gübresinin çukurun çok altına vermeye gerek yoktur. Fidan çevresine koyulacak toprakla karıştırılıp bile verilebilir. Ahır gübresi bulunmayan yerde kök gübresi (250 gr. Triple Süper Fosfat + 250 gr. Potasyum Sülfat) toprakla karıştırılıp verilir.

Dikim : Çukur, üst toprakla yarı seviyesine kadar doldurulur. Torbadan dışarı çıkmış kökler varsa makasla kesilir. Torba, maket bıçağı veya makas yardımıyla kesilir. Fidan, toprağı ile beraber yumuşak toprağın üzerine oturtulur.

Etrafı üst toprakla veya gübre karıştırılmış üst toprakla doldurulur. Fidanın kökü çevresindeki toprağın dağılmamasına özen gösterilerek ayakla sıkıştırılır. Eğer torba içerisindeki toprağın gevşek veya köklerin toprağı tam kavramadığını düşünülüyorsa torba alttan (tabanı) kesilir ve torba çıkarılmadan gevşek toprağa oturtulur. Etrafı gübreli veya gübresiz üst toprakla doldurulur. Sıkıştırma yapılmadan, doldurulan toprağın içerisindeki  torba yukarıya doğru çekilerek çıkarılır. Doldurulan toprak torbadaki toprağın dağılmamasına özen gösterilerek ayakla hafifçe bastırılarak sıkıştırılır. Dikimde kök boğazının arazi seviyesinden aşağıda olmamasına ve fidan çevresinde bir çukur oluşturmamasına dikkat edilmelidir. hqdefault

Çöğürü Sıyırma ve Tepe Vurma : Tüplü fidanın tepesi daha önce vurulmamışsa aşı süren yerin ters tarafına bakan gözün 0,5 cm üzerinden tepe kesilir. Mayıs ayından önce yapılan dikimlerde, tepe vurma işleminin aşırı soğuklar geçince yapılmasında fayda vardır. Tepe kesilir kesilmez yara yerine Sutut ya da aşı macunu sürülür. Aşı yerinin altından, yabani sürgünlerin kısa zamanda çıkıp gelişmelerini engellemek için, çöğür gövdesindeki olası gözlere bastırıp sıyrılması çok önemlidir.

Herek Dikme : Dikimin arkasından fidan köklerine zarar vermeyecek şekilde fidanların yanına 3 x 5 cm herek (çıta) dikilir. Çıtanın dar yüzü fidan tarafında olmalıdır. Çıta rüzgar istikametinde dik olarak dikilirse daha faydalı olur.

Dikim işlemi bittikten sonra, fidanın çevresine yaklaşık 16 litre (1 teneke) can suyu yedirilerek verilir.

Aşı Bağının Çözülmesi ve Çıkıntı Kesimi : Dikimden sonra fidan köklerini salmaya ve yöreye uyum sağlamaya başlayınca aşı bağı çözülür. Çıkıntı canlı dokuyu içine alacak şekilde sürgün yerinin 0,5 cm üzerinden keskin bir makasla kesilir ve macunlanır.

Ekran Alıntısı

Kategoriler: Ceviz Yetiştiriciliği,Eğitim Yazılarım

Etiketler: ,,,,,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.